O nas

„Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”

SKRÓT KRONIKI

Jednostka OSP Boreczek została założona w lipcu 1961 roku. Wtedy to właśnie pod przewodnictwem ówczesnego sołtysa Karola Dachowskiego odbyło się zebranie gromadzkie. Uczestniczył w nim zastępca Komendanta Powiatowego Zawodowej Straży Pożarnej kpt. Bolesław Krupka, który zapoznał zebranych ze statutem, celami oraz zadaniami OSP. Licznie zgromadzeni mieszkańcy a szczególnie młodzież dokonali na tym zebraniu wyboru I-go Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Boreczku w składzie:

Prezes – Gdowik Adam
Naczelnik – Kozak Eugeniusz
Skarbnik – Piwowar Mieczysław
Sekretarz – Draus Władysław
Gospodarz – Draus Józef

Wybrano również Komisję rewizyjną w składzie:

Przewodniczący – Kozek Eugeniusz
Członek – Piwowar Marian
Członek – Wilk Karol

Na zebraniu zapisało się 18 członków. W 1962 roku jednostka otrzymała motopompę M-200 oraz sprzęt do podawania wody. Z powodu braku budynku garażowego sprzęt przechowywany był kolejno u druha Eugeniusza Kozaka, Franciszka Świniucha, Zbigniewa Szczęcha, a od 1996 roku w świeżo postawionym garażu OSP. W 1965 roku druhowie w czynie społecznym wybudowali basen przeciwpożarowy. Pierwszą akcję gaszenia pożaru odnotowano w 1965 roku, kiedy to palił się budynek mieszkalny pani Marii Jasińskiej a druhowie podczas akcji korzystali już z nowowybudowanego basenu ppoż.

W latach 1965-1970 ówczesny Zarząd starał się o pozyskanie działki pod budowę „Domu Strażaka”. Równocześnie rozpoczęto gromadzenie materiałów budowlanych / w czynie społecznym wykonano ok. 2000 pustaków/, ale w latach osiemdziesiątych materiał ten został przekazany przez strażaków na budowę kościoła w Boreczku. Nie zrezygnowano jednak z budowy „Domu Strażaka”, a działkę na której stanęła siedziba OSP przekazał druh Gustaw Dachowski ówczesny prezes jednostki. W 1986 roku wykonano fundamenty, a w roku 1990 systemem gospodarczym całkowicie w czynie społecznym wybudowano garaż, kuchnię z holem i zapleczem w stanie surowym bez pokrycia dachowego.

W 1990 roku Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza /chłopcy/ brała udział w Wojewódzkich Zawodach Sportowo-Pożarniczych w Rakszawie, a 2000 roku drużyna podstawowa męska uczestniczyła również w Wojewódzkich Zawodach Sportowo-Pożarniczych w Krzeszowie.

Dzięki staraniom ówczesnego radnego Stanisława Bogdana, naczelnika Eugeniusza Kozka oraz Stanisława Świdra w 1993 roku pozyskano od Ochotniczej Straży Pożarnej w Sędziszowie Młp. , samochód pożarniczy GBAM 2/8+8 na podwoziu Star 26. Wtedy nasza jednostka stała się w pełni dyspozycyjna i gotowa do prowadzenia działań gaśniczych, dysponując samochodem o pojemności dwóch tysięcy litrów wody.

27 lipca 1997 roku, miało miejsce oddanie do użytkowania niedokończonego „Domu Strażaka”. Uroczystość ta łączyła się z obchodami 35-lecia powstania jednostki. Podczas tego wydarzenia wręczono naszej jednostce sztandar.

W 2002 roku dzięki staraniom prezesa OSP, a zarazem radnego Rady Miejskiej w Sędziszowie Młp.- Stanisława Świdra na posiedzeniu Rady Miejskiej wydzielono z funduszu gminy środki finansowe na zakup używanego wozu strażackiego. Dzięki temu jednostka OSP Boreczek pozyskała samochód pożarniczy- GBA 3/24 –MAN 650.

Natomiast w 2009 roku Gmina Sędziszów Młp. wraz z gminą Iwierzyce uczestniczyła w programie Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego „Wrota Podkarpacia” Zwalczanie i zapobieganie zagrożeniom na lata 2007-2013 gdzie zakupiła samochody pożarnicze. Jeden z nowych samochodów na podwoziu Fiat DUCATO jako samochód ratownictwa drogowego GLBMRt 05/40 trafił do Naszej jednostki.

Oprócz uczestniczenia w akcjach ratowniczo-gaśniczej, prowadzimy również działalność prewencyjną spotykając się z młodzieżą w szkole, gdzie organizujemy pogadanki oraz pokazy sprzętu. Bierzemy czynny udział w życiu Naszej miejscowości, gminy, powiatu poprzez uczestnictwo w uroczystościach kościelnych, państwowych oraz strażackich. Co roku bierzemy udział w zawodach Sportowo- Pożarniczych na szczeblu gminnym jak i powiatowym, zajmując czołowe miejsca w grupie podstawowej męskiej jak również żeńskiej. Dzięki temu niejednokrotnie Nasza jednostka brała udział w Wojewódzkich Zawodach Sportowo-Pożarniczych.

Doskonalimy swój kunszt strażacki uczestnicząc w ćwiczeniach organizowanych przez Zarząd Oddziału Miejsko-Gminnego, niejednokrotnie również byliśmy współorganizatorem takich ćwiczeń. Stan wyszkolenia w Naszej jednostce jest zadowalający a to dlatego, że 7 druhów jest pracownikami Państwowej Straży Pożarnej. Nie pomijam pozostałych, którzy przeszli szkolenia dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Jednak chcąc podwyższać swoje kwalifikacje druhowie są chętni do dalszych szkoleń.

Obecnie jednostka nasza liczy 57 członków w tym 14 kobiet.

– Prezes -Świder Stanisław

– Wiceprezes – Kozek Wojciech

– Wiceprezes – Szczęch Zbigniew

– Wiceprezes -Naczelnik – Świder Rafał

– Z-ca Naczelnika – Drozd Norbert

– Sekretarz – Rolek Jan

– Skarbnik – Świder Przemysław

– Kronikarz – Feret Krystian

– Gospodarz – Bajor Jan

Komisja Rewizyjna w składzie:

– Przewodniczący – Ferfecki Marek

– Sekretarz – Kujda Piotr

– Członek Komisji Rewizyjnej – Świder Ryszard

Podsumowując:

Nasza jednostka jest wyposażona w średni samochód gaśniczy GBA 3/24 MAN 650 i lekki samochód ratownictwa drogowego GLBMRt 05/40. Na wyposażeniu posiadamy: sprzęt hydrauliczny typu WEBER, miedzy innymi pompy szlamowe, pilarki do drewna, maszty oświetleniowe z agregatami prądotwórczymi oraz innym sprzętem.